Η Chiesi Hellas συνδράμει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην αντιμετώπιση των έκτακτων αναγκών που αντιμετωπίζει η χώρα μας, προσφέροντας τη βοήθειά της με ποικίλους τρόπους:
Μέσα από το ομαδικό της πρόγραμμα ασφάλισης, προσφέρει κάλυψη των εξόδων που τυχόν προκύψουν σε εργαζόμενο της, εάν νοσήσει από COVID-19. Επίσης, η Ομάδα Διαχείρισης Έκτακτων Περιστατικών προσφέρει τακτική ενημέρωση σε όλο το προσωπικό καθώς και χρήσιμες συμβουλές για να προάγει την ισορροπία μεταξύ προσωπικής και επαγγελματικής ζωής κατά τη διάρκεια της εργασίας εξ αποστάσεως. Στο πλαίσιο της διασφάλισης της υγείας, η Chiesi Hellas εφαρμόζει στο 100% των εργαζομένων της, την εργασία εξ αποστάσεως. Ταυτόχρονα διασφαλίζει την ομαλή διάθεση των σκευασμάτων της, θέτοντας ως μέγιστη προτεραιότητα τις ανάγκες των ασθενών.
Με γνώμονα την προάσπιση της υγείας των πολιτών, η Chiesi Hellas συμμετέχει στην ενίσχυση της πληροφόρησης και της εκπαίδευσης του κοινού κατά την περίοδο της πανδημίας COVID-19 και για αυτό η διαδικτυακή καμπάνια #happyBREATHday εμπλουτίστηκε και συνεχίζει να εμπλουτίζεται, με επιπλέον ενημερωτικά βίντεο από ειδικούς Πνευμονολόγους, μέλη της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας, αναφορικά με την προστασία από τον κορωνοϊό και την αντιμετώπιση αυτού, απευθυνόμενη πλέον όχι μόνο στους ασθενείς με ΧΑΠ, αλλά και στον γενικότερο πληθυσμό.
Διοργανώνει εκπαιδευτικά διαδικτυακά σεμινάρια (webinars) για τους Επαγγελματίες Υγείας.
H Chiesi Hellas συνδράμει μέσω του ΣΦΕΕ στην κάλυψη των αυξημένων νοσοκομειακών αναγκών, προσφέροντας στο Υπουργείο Υγείας νοσοκομειακό εξοπλισμό, φάρμακα και υγειονομικό υλικό.
Επίσης έχουμε ανταποκριθεί στα παρακάτω αιτήματα για δωρεές:
Στο Γενικό Νοσοκομείο Ιωαννίνων για την υποστήριξη της Πνευμονολογικής Κλινικής και της Μονάδας Λοιμωδών Νοσημάτων δωρεά 7 monitor τύπου Η8 για την παρακολούθηση των βαρέως πασχόντων ασθενών με λοίμωξη από SARS-CoV-2 καθώς και 300 αεροθαλάμων για την χορήγηση εισπνεόμενων φαρμάκων, σε ασθενείς με COVID-19.
Στο Νοσοκομείο «Η ΠΑΜΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ» δωρεά 200 αεροθαλάμων.